Badania dowodzą, że rozwód, obok śmierci współmałżonka czy rodziców, jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakie mogą dotknąć dorosłego człowieka. Nie jest zatem niczym dziwnym, że decyzję o rozwodzie często odwlekamy, odkładamy na później, co, niestety, zazwyczaj nie przynosi najlepszego efektu. Jak zatem podjąć tę trudną decyzję? Na co się przygotować? Czego się spodziewać?
Po pierwsze, aby można było rozwiązać małżeństwo przez rozwód, musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia. Co to oznacza w praktyce? Musi nastąpić zerwanie więzi pomiędzy małżonkami: więzi fizycznej (czyli brak współżycia), więzi emocjonalnej, duchowej (brak porozumienia, brak zaangażowania w związek, przede wszystkim brak uczucia, itp.) oraz więzi gospodarczej (prowadzenie osobnych gospodarstw domowych- nawet przebywając pod jednym dachem, itp.). Musimy również zastanowić się, czy chcemy ustalać, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Żądanie ustalenia winy drugiego małżonka wcale nie musi wiązać się z długoletnim procesem, jeżeli posiadamy dobre, niezbite dowody i zastosujemy odpowiednią argumentację. Co do zasady, zgodnie z przepisami, Sąd orzekając o rozwodzie, ustala również winę jednego lub obojga małżonków. Na zgodny wniosek obu stron Sąd może jednak odstąpić od ustalenia winy.
A co jeżeli mamy wspólne małoletnie dzieci? Sąd będzie musiał zbadać, czy w wyniku rozwodu rodziców nie ucierpi dobro małoletnich dzieci. Jeżeli Sąd uzna, że taka decyzja pociągnęłaby za sobą dramatyczne dla małoletnich skutki, oddali wówczas powództwo o rozwód. Praktyka jednak pokazuje, że rzadko dochodzi do takich sytuacji, a dobry adwokat rozwodowy oraz Sąd potrafią doprowadzić do tego, aby zabezpieczyć interesy małoletnich bez ograniczania swobody rodziców do rozpoczęcia nowego etapu w życiu.